piątek, 10 czerwca 2016

Wykład Kobiety w epoce "technicznej reprodukcji"

Wszystkich wrocławian, jak również zainteresowanych wpływem modernizmu na przemiany w wizerunku, modelach zachowań i sposobach bycia kobiet, zapraszamy w środę 15 czerwca o godz. 16.00 do Muzeum Współczesnego we Wrocławiu, na wykład prof. Małgorzaty Radkiewicz pt. Kobiety w epoce “technicznej reprodukcji”.
 
Autoportret Tamary Łempickiej w zielonym bugatti z 1925 roku jest ikonicznym obrazem kobiety nowoczesnej na miarę epoki “technicznej reprodukcji”, jak nazwał ją Walter Benjamin. W Benjaminowskiej refleksji najważniejsze jest dzieło sztuki, jego status, zasięg i sposób oddziaływania, zmieniający się pod wpływem masowej, technicznej reprodukcji. Czytając eseje tego teoretyka, warto zastanowić się, jakie konsekwencje miała technologia i umasowienie sztuki dla twórczej aktywności kobiet, zwłaszcza w fotografii i w kinie. Autorki zdjęć, filmów i poświęconych im prac krytycznych zdawały się mniej przejmować utratą „aury“, widząc w nowoczesnej rejestracji obrazu formę emancypacji.

Wykład zostanie zilustrowany zdjęciami oraz tekstami kobiet z okresu dwudziestolecia międzywojennego, pokazujących konsekwencje modernistycznych przemian dla kobiet jako artystek, fotografek-amatorek, krytyczek, a przede wszystkim uczestniczek – i użytkowniczek – nowoczesnej kultury wizualnej.



 
Wykład Kobiety w epoce “technicznej reprodukcji”: środa 15 czerwca, godz. 16:00, Muzeum Współczesnego we Wrocławiu, pl. Strzegomski 2a (Beautiful Tube, 1 piętro), wstęp bezpłatny.

 Więcej informacji o wydarzeniu na stronie muzeum.