wtorek, 8 listopada 2016

Kobiety i kino we Lwowie

24 listopada 2016 r. o godz. 18.00 w Centrum historii miejskiej Europy Środkowo-Wschodniej we Lwowie Małgorzata Radkiewicz wygłosi wykład Modernistki o kinie. Kobiety w kulturze filmowej Krakowa i Lwowa 1918-1939.

Wykład będzie prezentacją kobiet – modernistek, które brały udział w rozwoju kultury filmowej Krakowa i Lwowa w latach 1918-1939 – czyli w okresie, gdy wraz z modernizmem oraz awangardą niezwykle dynamicznie rozwijała się sztuka, ale też kino popularne. W trakcie wykładu zostaną omówione krytyki filmowe Stefanii Zahorskiej, teksty Zofii Lissy i innych członkiń lwowskiego Klubu Filmowego Awangarda. Pozwoli to pokazać zaangażowanie kobiet w międzywojniu w kulturę oraz w publicystykę filmową i omówić jego dwie główne przyczyny. 

Po pierwsze, jak pokazuje dokumentacja, techniki fotograficzne i filmowe były wynalazkami szybko poznanymi i przyswojonymi przez kobiety. W nowych technologiach i budowanej wokół nich kulturze – (audio)wizualnej czy filmowej – widziały one szansę na własną działalność twórczą oraz aktywność zawodową. Po drugie, lata międzywojenne to okres dyskutowania w Galicji wzorców kobiecej tożsamości. Kobiety zyskiwały w XX wieku prawo do pracy, do edukacji, do głosowania, co przełożyło się na ich aktywność w sferze publicznej: jako obywatelek, pracowniczek, a na gruncie kina jako reżyserek, aktorek, a także widzów.

Wyrazem samoświadomości kobiet, ich edukacji i emancypacji był ich wkład intelektualny w rozwój kultury artystycznej, a zarazem udział w tworzeniu i konsumowaniu kultury popularnej. Znalazło to odzwierciedlenie w pisarstwie i krytyce filmowej, uprawianej przez kobiety – publicystki, pisarki, ale także amatorki.

Wykład będzie ilustrowany materiałami filmowymi i fotograficznymi, pokazującymi różne oblicza kobiet kina. Strona wydarzenia: http://www.lvivcenter.org/pl/chronicle/news/?newsid=2220.