środa, 11 października 2017

Filmy kobiet "z kamerami" i dyskusje o subwersywnym potencjale archiwaliów podczas Found Footage. Ożywianie archiwów

W najbliższą sobotę, 14 października, zapraszamy na rozpoczynające projekt Found Footage. Ożywianie archiwów pokaz filmu A Song of Air (1988) Merilee Bennett oraz części projektu Majka from the Movie Zuzanny Janin, jak również na dyskusję z udziałem Zuzanny Janin i Małgorzaty Radkiewicz, która odbędzie się po obu sensach. 



A Song of Air to autobiograficzna opowieść przedstawiająca relacje reżyserki z ojcem. Autorka wykorzystując domowe archiwum rodzinnych filmów nakręconych przez ojca, przedstawia obraz "typowej" australijskiej rodziny lat 50. Używając filmów zarejestrowanych na taśmie 16 mm, Merilee Bennett pokazuje, jak ojciec umiejscawiał swoją osobę w centrum rodzinnych zdjęć, a od niej i rodzeństwa wymagał odgrywania ról posłusznych, kochających dzieci. Bennett za pomocą montażu archiwalnych filmów stwarza opowieść o swoim dzieciństwie od nowa – w opozycji do historii, którą chciał narzucić ojciec. A Song of Air to także opowieść o ustanawianiu tożsamości kobiety, wkraczającej w dorosłość. 

W 2009 roku Zuzanna Janin rozpoczęła realizację liczącego obecnie 9 odcinków (wraz z trailerem autorstwa Tomasza Kozaka) pierwszego artystycznego serialu. Powstał on na bazie kultowego Szaleństwa Majki Skowron, emitowanego przez TVP w latach 70., w którym rolę Majki grała sama artystka. 


Projekt Foound Footage. Ożywianie archiwów odbędzie się 14-15 oraz 21-22 października na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (Wybrzeże Kościuszkowskie 37). Polscy widzowie nie mięli dotąd okazji zapoznać się z większością docenionych na świecie, współczesnych, dokumentalnych filmów found footage, wykorzystujących prywatne i publiczne archiwalne materiały filmowe. Celem projektu jest zagospodarowanie tej luki i udostępnienie filmów ożywiających zasoby archiwów, zaliczanych do kanonu światowej kinematografii. Zostaną zaprezentowane w zestawieniu z pokazami polskich filmów i projektów artystycznych wykorzystujących tę technikę autorstwa docenionych w kraju i zagranicą twórców: Macieja Drygasa, Zuzanny Janin, Wilhelma Sasnala i autorów filmów zestawionych w projekcie „Entuzjaści” Marysi Lewandowskiej i Neila Cummingsa, prezentującym dorobek twórców zrzeszonych w amatorskich klubach filmowych.