sobota, 24 marca 2018

Decydentki. Prawo wyboru

Tym razem, do 29 marca zapraszamy do Galerii Domu Norymberskiego w Krakowie na projekt DECYDENTKI. Prawo wyboru - wydarzenie z okazji 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce, Austrii i w Niemczech, w ramach którego odbędą się wystawy, warsztaty i pokazy filmowe.

Decydentki. Prawo wyboru ma być okazją do refleksji na temat wyborów, jakich dokonujemy dzisiaj jako kobiety oraz tego, czy jesteśmy zadowolone z możliwości, jakie stworzyły nam 100 lat temu nasze babki i prababki. Dzięki prawu wyborczemu możemy wskazywać naszych przedstawicieli w samorządach, parlamencie czy radach miast i pośrednio wpływać na prowadzoną przez nich politykę. Jednak każdego dnia dokonujemy niezliczonej ilości wyborów, które wpływają na życie nasze, naszych bliskich, środowiska i kraju, w którym mieszkamy, kształtują nasz obraz i naszą sytuację w społeczeństwie, budują nasze relacje rodzinne czy partnerskie i wreszcie określają naszą pozycję zawodową, a czasami też polityczną. Czy jest jeszcze coś, o co powinnyśmy walczyć? Czy istnieją jeszcze prawne ograniczenia dotyczące kobiet i jeśli tak, to jakie i jakich obszarów życia dotyczą? W jakich sytuacjach dzisiaj kobiety pozbawione są wyboru? Czy stereotypowe sądy o kobietach wpływają na ich życiowe decyzje?  Mary Wollstonecraft w swojej książce z 1792 roku Wołanie o prawa kobiety pisała, że kobiety należy kształcić w taki sposób, żeby potrafiły samodzielnie myśleć i działać. Właśnie taką możliwość daje PRAWO WYBORU, bo wiele zmienia to, że nie musisz czegoś robić, tylko chcesz. 

W ramach projektu odbęda się m.in.:  warsztaty wokalne z Blanką Dembosz "Kobiecy głos" oraz warsztaty z niemiecką artystką i scenografką Susanne Carl "Kim jesteś? Who are you? Autoportret czy zmiana roli?", spotkanie z niemiecką fotografką Ute Grabowsky oraz dyskusja "Artystki feministki – domatorki, skandalistki, artywistki" z udziałem Małgorzaty Radkiewicz, Magdaleny Ziółkowskiej i Magdaleny Ujmy,  pokazy filmów Lou Andreas Salome (reż.: Cordula Kablitz-Post, 2016), Paryż był kobietą (reż. Greta Schiller), Jaka była i nie była. Irena Krzywicka (reż.: Maria Zmarz-Koczanowicz, 1993), VALIE EXPORT – Ikona i rebeliantka (reż.: Claudia Müller), Czas Ołowiu (reż.: Margarethe von Trotta, 1981), Kobieta samotna (reż.: Agnieszka Holland, 1981) oraz Obca (reż. Feo Aladag, 2010)

Więcej informacji o wydarzeniu i jego szczegółowy program: www.dom-norymberski.com i www.facebook.com/domnorymberski